Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/doc/www.colours.cz/www/2014/classes/db.php on line 110
Ve Zou Via - vášnivé setkání Neapole a Marseille | Colours of Ostrava
Festival v ulicích
Crossroads
Solocolours
 

Generální partner

Česká Spořitelna a.s.

Za podpory

OSTRAVA!!!

Ve Zou Via - nevázaná orgie vášnivých hlasů, vřavy pouličních karnevalů a středomořské horkosti. Ve Zou Via - to je spojení neapolských žen s akordeonem a tamburínami Assurd, italské zpěvačky Enzy Pagliary a mužského polyfonního sboru Lo Còr de la Plana z Marseille. Ve Zou Via - to je nezapomenutelný zážitek.
Ve Zou Via - vášnivé setkání Neapole a Marseille

Hudební most mezi dvěma středomořskými přístavy: Neapol a Marseille. Nevázaná orgie vášnivě uhrančivých hlasů, tamburín a vřavy pouličních karnevalů. A pokud by se teď někdy probudila sopka Vesuv, vyšlo by to na stejno: šestihlasý drak Lo Còr de la Plana z Marseille a čtyři italské divoženy vás připálí k zemi do chvíle, než se vašeho těla zmocní nepřekonatelná touha tančit.

Obě města mají mnoho společného: tradici pouličních karnevalů a pohanského kultu Černé Madony. Představují centra středomořských kultur, v nichž se odráží evropské, severoafrické a arabské vlivy. V Neapoli jsou hluboce zakořeněny předkřesťanské venkovské zvyky, kdy jižní Itálie patřila k Řecku. Hostiny, procesí, maškarní taškařice nebo náboženské festivaly se proto moc neliší od hlučných a odvázaných oslav boha Dionýsa, co „přinášel radost ze života, osvobozoval lidi od starostí a miloval zábavu, která se co chvíli zvrhla do stavů magické extáze, kdy z těl tanečníků vystupoval duch“. 

Assurd &Enza Pagliara
Čtyři divoženy s akordeonem a tamburínami.

Hudbou dokážou zbavit tísně, přetrhnout během tance vejpůl a omráčit pohansky očistnými hlasy měnící se v zasmušilé průvodce do nejvyšších pater lidské duše. A co znamená podivný název Assurd? „Mimo jiné jih, což je ale nutné vysvětlit. Do italštiny se jih přeloží jako sud a do španělštiny jako sur. A tak jsme obojí spojili a přidali A, a ten výsledný název Assurd znamená italsky absurdní. A to jsme my. Proč absurdní? To na koncertě uvidíte,“ vysvětlila v rozhovoru Petru Dorůžkovi zpěvačka Cristina Vetrone.

Lo Còr de la Plana
Světově proslulá mužská vokální skupina z Marseille je s vámi schopná smýknout stejným způsobem, jako rozjetý gospelový sbor těsně před spontánním upadnutím do extáze. A nic na tom, že Lo Còr de la Plana zpívají v jazyce středověkých trubadúru oksitánštině a věnují se korsické polyfonii.

Posloucháte jednohlasy či polyfonie, šepoty, beatbox, tlukot do tamburín, arabských bubínků, stehen a rytmický dupot. Úchvatné a energicky vibrující kaskády vokálních harmonií přitom nabraly podobu pekelného experimentu, zkoušky, co všechno posluchač vydrží, ale i podobu sváru mezi hlasy a tamburínami, s nimiž Lo Còr de la Plana žehnají z popela dávnověků povstalé zcela nové hudbě.
Přesný program Colours of Ostrava 2013 po dnech a hodinách bude zveřejněn v průběhu června 2013.

Zatím se podívejte na seznam potvrzených kapel zde.

 
 
 
Česky
English
Polski